[Croatian only]
Mapa pjesama i crteža “Ringlšpil”
Autori: Dragutin Feletar i Josip Generalić
Godina izdavanja: 1988.
Izdavač: Biblioteka Podravskog zbornika
Glas Podravine (1988.), izvadak: “Kad se dva meštra ujedine onda uvijek ispadne prava stvar. Upravo tako može se reći za novoizašlu mapu pjesama i crteža koju su zajednički objavili Dragutin Feletar i Josip Generalić.
Mapa nosi naziv Ringlšpil, a izašla je u 100 primjeraka i po svemu sudeći već vrlo brzo, s obzirom na mali broj primjeraka, njezina vrijednost bit će podvostručena. U ovoj unikatnoj mapi Dragutin Feletar objavio je deset pjesama (I verti se svet, Verige, Kmične vure, Morebiti sem preteral, Zapraf, Glavica luka, Štiri nerodi, Joči, Risati bi štel, V cugu zagrebačkom), koje su zapravo na neki način izbor ponajboljih njegovih pjesama dosad objavljenih u tri samostalne zbirke. Na posebnim papirima većeg formata ove je pjesme ilustrirao na majstorski način Josip Generalić, što zajedno sve čini jednu sukladnu, krasnu umjetničku tvorevinu.
To je dobro primijetio i Žarko Domjan kad je u predgovoru zapisao: … U razmatranju ovih crteža kao likovne kreacije nije od presudne važnosti koliko se u njima slikar oslanja na pjesnika, no teško je ne zamijetiti da su im duševna raspoloženja srodna, a u nekim trenucima i podudarna, što je urodilo visokim stupnjem prožetosti dvaju izražajnih medija. Pjesma ispisana rukom umjetnika postaje čak svojevrstan grafički element kompozicije, ona gubi svoju autonomnost, štoviše i vizualnu cjelovitost, da bi je opet stekla u cjelini kompozicije ….
Dosad u izdavalaštvu Podravine ovakve mape još nije bilo. Sretna je okolnost da se i crteži i pjesme isprepliću jer imaginacija je gotovo istovjetna. Jest, najveći dio pjesama je turoban, najveći dio crteža također je u poznatom stilu Josipa Generalica, ali i život je takav. Ova dva podravska meštra to su ponajbolje osjetila na svojim leđima pa odatle i takav Ringlšpil!
Josip Generalić stvorio je na osnovu pjesama, predložaka, osebujan ciklus crteža koji je potvrdio još jednom njegovo majstorstvo i zadržao sve bitne značajke njegova zrelog stila: jasnoću likovne koncepcije, slojevitu metaforičnost i sardonički pesimizam.
Pišući o Feletarovim pjesmama joža Skok je u predgovoru mapi Ringlšpil između ostaloga zapisao: … Feletarova pjesnička Podravina nije ona poznata razglednica s idiličnim motivima izvanjskog sloja Galovićeva kajkavskog kanconijera i svakako je bliskija onoj unutarnjoj, sumornoj kantileni ovoga pjesnika koji smrt osluškuje u nepoznatim glasovima prirode, no dok je kod Galovića taj motiv uzdignut do svoje metafizičnosti i tajanstvenog zova prema astralnom i vječnom, Feletar istovjetni motiv transponira kao svakodnevni životni faktum, a uključujući ga kao simbol u kerempuhovski svijet svojega rinljlšpila daje mu sasvim osobnu konotaciju….
U svakom slučaju mapa Ringlšpil s pjesmama Dragutina Feletara i crtežima Josipa Generalića u sve otežanijim izdavačkim uvjetima mali je pothvat i po svojoj grafičkoj i pjesničkoj čistoći i kao novina u izdavalaštvu.”
o o o
Predgovor/Foreword (Hrvatski/English):
o o o
o o o
o o o
o o o
o o o
o o o
o o o
o o o
o o o
o o o
o o o
Bilješka o autorima i sve pjesme:
o o o